PROIECT DIDACTIC :
Date generale:
1.DATA : 24.11.2010.
2.UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT : Colegiul Național Economic “F. S. Nitti” Timișoara.
3.CLASA : a IX-a B, filiera tehnologică,
4.DURATA : 50 de minute,
5.PROPUNĂTOR : Grigorovici Ana,(grigorovici_ana@yahoo.com)
6.ARIA CURRICULARA : Tehnologii.
7.TEMA(SUBIECTUL) : “Organizarea structurală a întreprinderii”
8.TITLUL LECȚIEI : “Funcția”
9.DISCIPLINA : “Organizarea unității economice”
10.TIPUL LECȚIEI : lecție de dobândire de cunoștințe, (mixtă)
11.OBIECTIVE CADRU :
Ø Psihomotorii: formarea unui limbaj economic, lucrul cu manualul.
Ø Cognitive: să cunoască ce definește o funcție, tipuri de funcții și ce cuprind acestea,
Ø afective: curiozitatea de a transpune în practică cunoştinţele teoretice, satisfacţia de a recunoaşte tipurile de funcții din organigramă(Anexa1).
12.OBIECTIVE OPERATIONALE :
1. O1 – să raspundă la întrebările legate de lecția trecută,”Fisa postului”.
2. O2 – să prezinte tema,
3. O3 – să cunoască prin ce se definește funcția,
4. O4 – să precizeze care sunt principalele tipuri de funcții,
5. O5 – să înțeleagă ce reprezintă “ponderea ierarhica”,
6. O6 – să enumere factorii după care se stabileste mărimea ponderii ierarhice.
13.STRATEGIA DIDACTICA :
a) Metodologia didactica : conversația,explicația, expunere, exercițiu, demonstrația,problematizarea.
b) Mijloace didactice : manualul “Economia întreprinderii” de clasa a X-a, caietul elevului, catalogul, tabla, fise de lucru(anexa 2).
c) Forma de organizare a clasei : frontal, individual, colectiv.
14.EVALUARE : evaluare frontală, întrebări orale.
15.BIBLIOGRAFIE : Chivu, I.;Lefter, V.,”Economia întreprinderii”,pagina74-75, Editura Economica Preuniversitara, Bucuresti,2005.
Desfășurarea lecției:
|
Etapele lecției |
Timp min |
Obiectiv Operațional |
Conținutul lecției |
Strategia didactica | ||
| Metode didactice | Mijloace didactice | Forma de organizare | ||||
| 1. Momentul organzatoric
|
3 min. |
---- | - Salutul - Prezența - Asigurarea condițiilor didactico-materiale |
-conversația |
-catalogul |
-frontal |
| 2.Reactualizarea cunostințelor
|
10 min. |
-O1
-O2 |
Lecția anterioară : “Fișa postului” - Ce reprezintă “postul”? - Cine desenează“Triunghiul de aur al organizării”? - Ce cuprinde “ fișa postului’’ ? Exemplificați. -Se verifică tema și se explică unele probleme. Tenacitate= perseverență, răbdare, strădanie:”Dovedește multă tenacitate în acțiunile sale”. Principiu=idee de bază, element fundamental. Atitudine principială =atitudine care respectă anumite principii, potrivit unor convingeri. Receptivitate = capabil de a asimila,de a învăța ușor. Spirit de echipă = persoană cu minte ageră, Contabilitatea imobilizărilor= imobilizările sunt bunuri economice, parte a activului patrimonial, care sunt destinate să servească o perioadă îndelungată în activitatea întreprinderii (mai mulți ani), ele participând la mai multe cicluri de exploatare, iar valoarea lor se recuperează treptat pe calea amortizării, adică prin includerea unor cote-părți în costul activității la care participă. Contabilitatea stocurilor=stocurile reprezintă, materiale, lucrări şi servicii destinate să fie consumate la prima lor utilizare, să fie vândute în situaţia când au starea de marfă sau produse rezultate din prelucrare, precum şi producţia în curs de execuţie. Contabilitatea angajamentelor= contabilitatea angajamentelor acordate sau primite în relațiile cu terții, a mijloacelor fixe luate cu chirie, a valorilor materiale primite spre prelucrare sau reparare, în păstrare sau custodie, debitori scoși din activ, urmăriți în continuare, redevențe, locații în gestiune, chirii și alte datorii asimilate, a efectelor scontate neajunse la scadență precum și a altor valori. Contabilitatea de gestiune= determinarea costurilor prestabilite, înregistrarea cheltuielilor ocazionate de activitatea de producţie, executarea de lucrări, prestări servicii, determinarea costului efectiv. Principii contabile= sunt un produs al practicii contabile și de aceea mai figureaza și sub denumirea de reguli contabile general admise sau convenții contabile general acceptate. |
-conversația -explicația -exercițiu
|
-tabla -caietul elevului |
-frontal -individual -colectiv |
|
3.Anunțarea temei și a obiectivelor operaționale
|
17 min
|
-O3
-O4
-O5
-O6 | Scriu titlul lecției pe tablă: “Funcția” - face legatura dintre lecția trecută și cea nouă: observăm că mai multe posturi,care au aceleași caracteristici,dintr-o întreprindere sunt conduse de o singură persoană responsabilă de acel grup (compartiment),care deține”puterea”sau controlul(șeful)=directorul. -aceste funcții sunt de două tipuri :de conducere(persoana care stabilește obiective și inițiază acțiuni)și de execuție(persoanele angajate, aflate în subordine, care ajută la îndeplinirea obiectivelor). -Persoana aflată la conducere, și care influențează activitatea persoanelor din subordine se numește “manager”( etimologic derivă de la latinescul „manus” (mână) și reprezintă ca expresie literară „manevrare”, „pilotare”. Cel chemat să organizeze această manevrare sau pilotare este managerul. Englezii au derivat apoi „manager” și „management”, ceea ce ar însemna „conducător” si „conducere”) -funcția de conducere cuprinde: manager (director) general, manager(director) adjunct, manager tehnic/economic/comercial, contabil-șef, inginer-șef, șef de secție, șef de serviciu,maistru. -funcții de execuție: cu caracter general(inginer principal, economist), de revizie contabilă(revizor contabil), resurse umane(selectie, evaluare,formare profesională).
-ponderea ierarhică reprezintă numărul de salariați conduși nemijlocit de un manager. Acest număr poate varia de la 4-8 subalterni pentru un manager de pe nivelul superior până la 20-30 pentru unul de la baza piramidei organizaționale. - mărimea ponderii(importanță,valoare) ierarhice (nivel,rang,treaptă)se stabilește în funcție de o serie de factori:natura activității,gradul de independență a sarcinilor,nivelul de pregătire a personalului, dispersia(răspândirea)teritorială a posturilor din subordine. |
-conversația
-explicația
-demonstratia
|
-caietul elevului
-manualul
-tabla |
-frontal
-individual
-colectiv |
|
4. Fixare și consolidare
|
17min.
|
------ |
- elevii vor citi din manual definitiile. Elevii vor fi întrebați: -care sunt funcțiile de conducere și de execuție din organigramă(fiecare elev va primi anexa1)? -vor avea 4 minute la dispozitie pentru a rezolva Fisa de lucru(anexa 2),care va fi corectata de profesor.
|
-conversația
-expunere
problematizare
-exercițiu |
-tabla -caietul elevului -manualul |
-frontal -individual -colectiv |
|
5. Tema
|
3min. |
----- |
-de scris in caiet definitia functiei,a managerului, a ponderii ierarhice; tipurile de functii si factori care determina marimea ponderii ierarhice. |
|
-tabla -caietul elevului -manualul |
-colectiv |
Anexa2
Fisa de lucru:
1. Explicati cuvintele :
Ø Tenacitate,
Ø Contabilitatea imobilizarilor,
Ø Principiu,
Ø Manager .
2. Care dintre urmatoarele functii sunt de conducere,respectiv de executie:
v Actionar majoritar, informatician, economist, maistru, manager adjunct, manager de resurse umane, contabil, contabil-sef, inginer, sofer.
Rezolvare:
|
FUNCTIILE DE CONDUCERE |
FUNCTIILE DE EXECUTIE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Anexa1

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu